Portal - Wieliczka
polski Strona główna / Parafia Janowice / PODZIĘKOWANIE DLA PARAFII JANOWICE
Menu
- Log in
Podziękowanie dla parafii w Janowicach

Podziękowanie dla parafii w Janowicach.

 

Ks. Paweł Borysewicz – proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa w Słobódce Rachniwieckiej k. Kamieńca Podolskiego w imieniu swoim i parafian serdecznie  dziękuje za piękny dar przekazany parafii w Słobódce Rachniwieckiej. Przywiezione dary w postaci  paramentów liturgicznych oraz przy okazji złożone pieniężne indywidualne ofiary . Ta piękna pomoc daje dowód  o Waszej pamięci o Naszych Rodakach pozostałych mimo tylu zła  na swoich ojcowiznach pomimo zmiany granic naszej Ojczyzny i pozostania na kresach polskich wchodzących od 1939 r. w skład sowieckiej Ukrainy a od roku 1992 w skład Republiki Ukraińskiej.  W załączeniu pokazuję zdjęcia  z Latyczowa przedstawiające :

 

- obraz MB Latyczowskiej namalowany przez nieznanego malarza na początku XVI wieku nawiązujący formą do obrazu MB rzymskiej lub” Śnieżnej „ czczonej w Bazylice M.B. Wększej w Rzymie, kopia obrazu czczona jest dziś w sanktuarium w Latyczowie .

 

- obraz MB Latyczowskiej w „srebrnych sukienkach’ i złotych koronach  papieża Piusa VI

   Nałożonych przez biskupa kamieniecko- podolskiego 4 września 1778 r. -  Oryginał obrazu po wojnie dla bezpieczeństwa znalazł się w Lublinie i odbiera część w kaplicy SS. Służek  MB Niepokalanej pry ul. I Armii Wojska Polskiego 9,

 

- Stan sanktuarium po II wojnie Światowej , który trwał do roku 1991. Po zwrocie sanktuarium archidiecezji lwowskiej a potem diecezji kamieniecko-podolskiej rozpoczął się intensywny remont .

 

-Sanktuarium tętni dziś życiem religijnym   , od ilości odwiedzających go wiernych nazywane dziś „ Częstochową Podola”  jest  najważniejszym ośrodkiem kultu maryjnego na południu diecezji kamienieckiej.  Kiedyś prowadzone przez ojców dominikanów obecnie w rękach księży diecezjalnych prowadzą dość liczną parafię.Obecnie trwa  peregrynacja obrazu po wszystkich parafiach i kościołach naszej kamienieckiej diecezji. Sanktuarium położone jest koło miasta Chmielnicki / dawniej o historycznej nazwie : Płoskirów     

 

- Niech  skromna kopia naszej Madonny przypomina Wam że  pomimo całej zawiłej historii stosunków polsko- ukraińskich  narody polski i ukraiński mogą żyć w zgodzie i jedności jako chrześcijanie – wyznawcy Jezusa Chrystusa Króla Pojednania i Pokoju.

 

- jeszcze raz serdecznie   dziękuje za pamięć w imieniu Polaków tak daleko mieszkających od Polski a sercem i duszą będących przy swej dawnej Ojczyżnie. Pozdrawiam Księży proboszczów- ks. Ja Mrózka i poprzedniego duszpasterza ks. Jana Byrskiego.  Prosimy o nie zapominanie o nas.

                                                                                     
                                                                                              

                                                                                  Ks. Paweł  Borysiewicz

 

13 stycznia 2008 r.

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP