Portal - Wieliczka
polski Strona główna / Foto-wydarzenia / WSPOMNIENIE
Menu
- Log in
WSPOMNIENIE
 

WSPOMNIENIE

 

Zdałem sobie sprawę, że prawdziwą wartość drugiego człowieka odkrywamy dopiero wtedy, kiedy już go nie ma. Jak skarb, który trzymało się w dłoni, ale bezwiednie pozwoliło mu się wyślizgnąć przez palce. Życie nieczynne jest to śmierć przed zgonem. Niełatwo jest żyć po śmierci. Czasem trzeba na to stracić całe życie”./ S. J. Lec/

 

            Milczeć – czy mówić ! ?   . Są sytuacje  w których milczeć by wypadało , gdyż każde słowo staje się nie takie jakie chciałoby się wypowiedzieć .

 

Do takich sytuacji należy  odejście osoby bliskiej , zasłużonej dla naszej społeczności. 

 

Pogrążeni w smutku  pożegnaliśmy w dniu 11 stycznia naszego kolegę Ś.+P. Stanisława Grochala, którego śmierć jest dla Całej Społeczności Janowic ogromnym ciosem . Jest nam niezwykle ciężko  rozstać się z człowiekiem , którego życie , praca zawodowa , tak wiele wnosiły w naszą niedawną codzienność. 

 

Zapewne najciężej jest pogodzić się ze stratą kogoś , kto stanowił nierozerwalną część naszej codzienności , kto był w niej obecny zawsze o każdej porze dnia i nocy. Do jego obecności przyzwyczailiśmy się w sposób szczególny.

 

Był zawsze tam , gdzie coś można było zrobić dla społeczności , której przewodził przez wiele lat jako sołtys. Był organizatorem wielu akcji społecznych – przecież to za Jego sołtysowania powstało wiele nowych inwestycji  we wsi Janowice. Pracując społecznie w wielu innych organizacjach organizował pomoc żywnościową dla osób takiej pomocy potrzebujących. Podejmując pracę po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu zasadniczej służby wojskowej w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Koźmicach Wielkich a potem pracując w gminie samorządowej w Wieliczce zawsze był blisko wiejskich spraw Janowic i sąsiednich miejscowości. Wiele nauczył Go  – bardzo zaangażowany w życie społeczności wiejskiej poprzedni  sołtys , jego wujek śp. Józef Kowal.   

 

Staszek był  współorganizatorem naszego Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi Janowice” Tradycja dla Przyszłości”, które pozostaje żywym pomnikiem Jego pomysłów i zaangażowania, był naszym dobrym kolegą , zawsze gotowym do pomocy, był zawsze uczynnym i skromnym człowiekiem.

 

Wspominamy niezliczone sytuacje , kiedy służył nam radą i pomocą . Chętnie umiał dzielić się swoim doświadczeniem. Mógł jeszcze wiele zrobić dla naszej społeczności.

 

Śmierć  bliskiej osoby jest zawsze ciosem . Dziś ten cios przyjmujemy  wszyscy razem , bo Jego brak odczuje cała nasza wiejska społeczność . Dziś jest coraz mniej ludzi tak szybko , sprawnie i skutecznie  reagujących na ludzkie potrzeby i problemy a takim był Stanisław. Nikt kto u Niego szukał pomocy , nie został przez Niego odrzucony.

 

Pamiętajmy nie odszedł na zawsze – co najwyżej odeszło jego ciało , jednak pamięć jest długotrwała a życie duszy przecież nieśmiertelne.

 

Dziękujemy Ci Staszku ,że dane nam wszystkim było być kiedyś z Tobą.  Żegnamy Cię dziś w wielkim smutku , ale także z wiarą w sercu ,że spotkasz się na drugim brzegu życia  z tymi  którzy  Cię uprzedzili  i tymi którzy przyjdą Tam po Tobie , ale także z wiarą  w sercu ,że Bóg wynagrodzi Ci to krótkie , ale jakże pełne pracy - trudne życie.

 

Życie dalej biec będzie. Społeczeństwo Janowic wybierze nowego sołtysa. Liczymy, że Jego praca społeczna zapisze się  tak samo dobrze w kartach historii Janowic , jak praca Jego poprzednika.      

 

                                                                          

                                                                                                                                      Mieszkańcy Wsi Janowice 

Janowice, dnia 12 stycznia 2008 r.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP